Toruń – miasto witraży, mebli i pierników

Toruń to stary nadwiślański port, a także przepiękne miasto pełne zabytków. Z uwagi na swoje położenie przez wieki kwitł tu handel, który w dużej mierze opierał się na obrocie zbożem. Zamożni kupcy pobudowali tu mnóstwo spichlerzy i ozdobnych kamieniczek, a także parę kościołów oraz infrastrukturę obronną. Warto wiedzieć, że oprócz handlu znakomicie rozwijało się tutaj także rzemiosło, a toruńskie wyroby znano w całej Europie. Również dzisiaj turyści, których przyciągnęła tutejsza baza noclegowa, mogą zakupić artystyczne pamiątki w jednym z okolicznych sklepików. Turystów, którzy wykupili noclegi w mieście pierników, zachęca się do zapoznania się z tutejszym rzemiosłem artystycznym. Pochodzące z lokalnych warsztatów meble i witraże uchodzą za szczególnie cenne, z uwagi na przepiękne zdobnictwo. Warto także skosztować tutejszych pierników.

W średniowieczu witrażownicy z Torunia eksportowali swoje wyroby również za granicę, a ich dzieła uważano za mistrzowskie. W tutejszych warsztatach pracowali wysokiej klasy specjaliści, którzy wytwarzali przepiękne, szczegółowe i świetnie wybarwione witraże. Sporą kolekcję lufcików toruńskich można obecnie zobaczyć w galerii sztuki gotyckiej, którą stworzono w ratuszu na Starym Mieście. Parę ozdobnych okienek znajdzie się także w katedrze św. Jana. Tu również wytwarzano znane toruńskie meble z stylu barokowym i rokokowym. Przepiękne, solidne i funkcjonalne szafy, zegary, skrzynie, drzwi i boazerie często ozdabiano intarsjami. W tutejszym wzornictwie bardzo często pojawiały się figury ludzi i zwierząt, a nawet całe sceny.

Produkowane tutaj meble często cechowały się wyższą jakością, niż te wytwarzane w innych miastach. Wiele z nich uległo zniszczeniu podczas wojen, ale sporą kolekcję dekoracyjnego wyposażenia można wciąż obejrzeć w muzeum w ratuszu. Słynne toruńskie pierniki uważano nie tylko za przysmak, ale także za produkt rękodzielniczy, którym mistrz mógł zasłynąć na całą Europę. Wpływało na to bogate zdobnictwo i dekoracje na wypiekach, które często ręcznie formowano, uzyskując przy tym ciekawe kształty. Pierniki zakupywano jako pamiątki, nieraz przeznaczano do dekoracji mieszkania, wcale ich nie zjadając. W średniowieczu istniał również zwyczaj upamiętniania ważnych okazji wręczaniem okazyjnych pierników o unikalnym kształcie, nieraz odwzorowujących mnóstwo detali.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>