Stronie Śląskie – wędrówki po górach

Co roku rzesza wczasowiczów decyduje się na wyjazd w góry, aby tam aktywnie spędzić urlop, wędrując po szlakach turystycznych. Wprawdzie największym powodzeniem cieszą się Tatry, ale w kraju znajduje się sporo przepięknych, mniej znanych pasm górskich, przez które prowadzą interesujące trasy PTTK. Otoczone masywem Śnieżnika, Górami Złotymi, Bialskimi i Krowiarkami, na Dolnym Śląsku leży małe miasteczko Stronie Śląskie, w którym wybudowano dla gości bazę noclegową {} i kilka atrakcji.

Z miejscowości wychodzi cały szereg tras turystycznych, prowadzących przez pobliskie wsie, lasy i wzniesienia. Wiele ze szlaków wiedzie przez okoliczne szczyty górskie, takie jak Śnieżnik, Czarna Góra, Czernica i igliczna. Piechurzy wędrują także przez przełęcze, lasy i jary. Po drodze mija się malownicze wioski, ruiny zameczków, kapliczki, strumyki i kamieniołomy. Część ze szlaków przechodzi na stronę czeską, gdzie polskie trasy łączą się płynnie z czeskimi. W okolicy znajdują się szlaki o różnej długości i odmiennym stopniu trudności. Są tu bardzo łatwe i krótkie trasy prowadzące przez wioski, oraz ścieżki dydaktyczne, na których większość czasu spędza się studiując tablice informacyjne i przy okazji odpoczywając. Na Czarną Górę można wspiąć się samemu, ale także bez wysiłku wjechać kolejką linową. Z drugiej strony, bardziej wymagający wędrowcy mają możliwość wejścia dosyć trudnym szlakiem na Śnieżnik z przełęczy Płoszyna.

Planując górskie spacery warto wziąć pod uwagę pobliską Jaskinię Niedźwiedzią, która uważana jest za szczególną atrakcję tej okolicy. Zwiedzanie groty można połączyć z przejściem powiązanych z nią dwóch ścieżek dydaktycznych. Po drodze na spacerowiczów czekają wspaniałe punkty widokowe, z których rozciąga się panorama sporych połaci Sudetów. Do zaprawy doskonale posłuży ścieżka wokół miasteczka, na której umieszczono szereg tablic edukacyjnych, przybliżających czytelnikom geologię i przyrodę otaczających Stronie Śląskie pasm górskich. Wiele osób poszukujących dobrego punktu wypadowego do wypraw po górach wykupuje tu sobie noclegi. Stronie Śląskie to pięknie położona miejscowość, powiązana z siatką tras PTTK, które oplatają okoliczne masywy. Można stąd zaplanować sobie szereg wypraw po tutejszych wzniesieniach, grotach i ścieżkach edukacyjnych, które każdemu dostarczą niezapomnianych wrażeń urlopowych.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>