Przegląd miast na terenie Sudetów

Wśród miejsc cieszących się największą popularnością wśród turystów z Polski bez wątpienia można wymienić Sudety – jedno z głównych pasm górskich, dzielących się dalej na Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe oraz Sudety Wschodnie. W ich skład wchodzą m. in. takie góry jak Karkonosze, Góry Kaczawskie, Góry Sowie czy Góry Złote. Są to miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów, gdzie czekają na nas nie tylko interesujące szlaki górskie i liczne szczyty do zdobycia, ale także wiele zabytków i innych atrakcji turystycznych. Jedną z największych atrakcji i przy okazji najbardziej znanych, są sztolnie w Kowarach, gdzie jeszcze niedawno wydobywano uran.

Wycieczkę przez Podziemną Trasę Turystyczną zaproponuje nam każdy przewodnik po okolicy, ale w mieście warto się także wybrać do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Jeśli jednak wolimy zabytki w skali rzeczywistej, to w mieście znajduje się także zabytkowy ratusz oraz kościół p.w. NMP, a także budynki dawnego sanatorium. Niedaleko położone jest także inne miasto, które chętnie odwiedzają turyści, czyli Karpacz. Jest to duży ośrodek, latem przyjmujący wszystkich spragnionych górskich wędrówek, a zimą zamieniający się w narciarski kurort. Główną atrakcją miasta jest możliwość wejścia na Śnieżkę – najwyższy szczyt Sudetów. Warto odwiedzić także zabytkową, drewnianą Świątynię Wang oraz kościół p.w. Najświętszej Marii Panny. W Karpaczu znajduje się kilka ciekawych muzeów, np. Muzeum Zabawek.

Będąc w tych stronach, nie sposób nie pojawić się również w Szklarskiej Porębie. Jest to doskonały punkt na rozpoczęcie górskich wędrówek, a w okolicach można oglądać także dwa piękne wodospady – Szklarki oraz Kamieńczyka. Można zwiedzić także Muzeum Energetyki lub Muzeum Ziemi. Zimą działają tutaj także liczne ośrodki narciarskie, gdzie można skorzystać nie tylko z tras zjazdowych, ale także z wielu kilometrów tras biegowych. By dobrze poznać tutejsze góry oraz miejscowości, warto wcześniej zarezerwować sobie noclegi. Sudety to miejsce, gdzie baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, niezależnie od miasta, do którego się udamy. Hotele, domy wczasowe czy pensjonaty znajdziemy zarówno w Wałbrzychu, Karpaczu, Nowej Rudzie, Głuchołazach jak i Świeradowie Zdroju. Każde z tych miejsc to także doskonały wybór restauracji oraz kawiarni, zwłaszcza w okolicach miejskich rynków. Razem gwarantuje to, że spędzimy tutaj bardzo przyjemny urlop.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>