Ostoja spokoju – Jura Krakowsko-Częstochowska

Niewiele jest miejsc, które pozwolą nam podczas wyjazdu urlopowego naprawdę odpocząć. Szczególnie, jeśli na co dzień mieszkamy w dużym mieście oraz mamy dość tłumów, hałasu oraz nerwówki. Czasami jak myślimy o urlopie, to wolelibyśmy pozostać po prostu w domu. Są jednak takie miejsca, gdzie możemy odpocząć, a Jura Krakowsko-Częstochowska zalicza się do nich.

Jura nie poskąpi nam kilku rzeczy. Ruchu na świeżym powietrzu, pejzaży, zabytków oraz obcowania z przyrodą. Nie będziemy mieli problemów również z przyziemnymi sprawami takimi jak noclegi, gdyż i w tej materii jest przygotowana. Opcje noclegowe są rozlokowane głównie wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd oraz innych atrakcji, takich jak rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe oraz park narodowy.

Dzięki wyprawie do Jury, będziemy mogli naprawdę dobrze odpocząć. Głównie dzięki braku tłumów, ciszy i spokojowi. Aby zwiedzić dobrze ten rejon, należy przejść szlak Orlich Gniazd, a to wymaga wysiłku, co zniechęca zdecydowaną większość typowych turystów, którzy wolą siedzenie na plaży i dorożkę na Morskie Oko. Szlak Orlich Gniazd prowadzi przez grzbiety wzgórz oraz urokliwe doliny. Nierzadko również obok fantazyjnych, wyrzeźbionych przez deszcz i wiatr tworów skalnych. Ale przede wszystkim prowadzi on od jednej do drugiej, przez szesnaście średniowiecznych twierdz, z których każda jest inna i ma swój specyficzny klimat oraz historię. Podróżując od zamku do zamku, będziemy mogli również przejść przez wiele rezerwatów, gdyż niektóre zamki leżą na ich terenie oraz jeśli już dojdziemy do Zamku na Pieskowej Skale, wejdziemy w Ojcowski Park Narodowy. Możemy rozważyć przejażdżkę do uzdrowiskowego miasta – Rabka-Zdrój, ze względu na niewielką odległość (ok. 104 km).

Ojcowski Park Narodowy ze względu na swoje walory jest unikatowy w skali Europy. Na jego terenie znajdują się nie tylko ciekawe zwierzęta, takie jak wiele gatunków nietoperzy oraz rośliny. W Parku będziemy mieli okazję również do podziwiania geologicznych perełek natury, którymi są jaskinie ze stalaktytami oraz stalagmitami, wapienne ostańce oraz twory krasowe.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest niezwykle bogatą krainą. Zwiedzając ją, będzie się miało wrażenie, że co dzień widzi się coś zupełnie nowego. Wrażenie, jakie zrobią na nas rzeczy, znane do tej pory tylko ze zdjęć, będzie ogromne.

«
»

2 comments on “Ostoja spokoju – Jura Krakowsko-Częstochowska”

  1. Aleksis pisze:

    Moim marzeniem od lat jest wycieczka po całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda :)

  2. Felicyta pisze:

    Filip i Justyna jestem z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i moim zdaniem opisaliście najfajniejsze zabytki naszego regionu, a ja z niecierpliwością czekam na kolejne wasze wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>