Najpiękniejsze zakątki Polski: Pobierowo

Pobierowo to jedna z najpiękniejszych wsi wczasowo-wypoczynkowych nad Morzem Bałtyckim. Osada znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Podlega pod powiat gryficki i Gminę Rewal. W Pobierowie na stałe mieszka przeszło tysiąc osób, ale podczas sezonu wakacyjnego miejscowość ta tętni rozrywkowym życiem, zwłaszcza w okolicach ulicy Grunwaldzkiej, która jest deptakiem skupiającym handel, gastronomię oraz liczne dyskoteki. Zarezerwujmy noclegi w Pobierowie i wybierzmy się tam na urlop i zwiedzanie tych okolic. Najwspanialszą wizytówką wsi jest przestronna plaża z wyznaczonym kąpieliskiem morskim o długości 400 metrów, może pochwalić się prestiżowym certyfikatem „Błękitna Plaża”, który poświadcza troskę o ochronę środowiska naturalnego w miejscowościach nadmorskich. Czeka nas tam wiele atrakcji takich jak zjeżdżalnie. Dla osób zabierających ze sobą psy ważną informacją jest, że dla zwierząt wyznaczone są dwa zejścia na plażę – w innych miejscach wprowadzanie psów jest zakazane.

Pobierowo może pochwalić się ciekawą historią, chociaż od czasu założenia wsi w XIV wieku do końca wieku XIX nie działo się tutaj nic szczególnego. Dopiero początek XX wieku przyniósł wiosce niesamowitą metamorfozę z wsi rolniczej na wieś o charakterze turystycznym. Z pewnością o tej przemianie zadecydował przypadek połączony z budzącą się modą na nadmorskie kurorty. Do rolnika Frohreich przyjechał na letnisko nauczyciel, którego zainteresowały opowieści uczniów o nadbałtyckiej wsi, o której sam nigdy nie słyszał. To właśnie on przekonał rolnika do budowy pierwszego hotelu o nazwie „Seeblick” i do wysłania dzieci na nauki do renomowanej szkoły hotelarskiej. „Seeblick” istnieje do dnia dzisiejszego, jest obiektem odrestaurowanym, a jego obecnym właścicielem jest Uniwersytet Szczeciński.

Bez wątpienia największym wydarzeniem dwudziestolecia międzywojennego była budowa tysiąca domków wczasowych, której to podjął się berliński przedsiębiorca. Udało mu się zrealizować swoją turystyczną wizję, której ulegli masowo turyści z Berlina. Po II wojnie światowej z domków korzystali przodownicy PRL, którzy wypoczywali w Pobierowie w ramach rozdawanych przez PRL nagród dla najbardziej wydajnych pracowników. Pobierowo przyciąga coraz więcej amatorów tajemnic II wojny światowej – na krańcach ulicy Grunwaldzkiej, w głębi lasu znajduje się opuszczona willa należąca niegdyś do życiowej partnerki Adolfa Hitlera. Willa kwalifikuje się do rozbiórki i zagraża zawaleniem – jedną z tajemnic jest do kogo należała po II wojnie światowej i kto na nią łożył przez wiele lat.

«
»

One comment on “Najpiękniejsze zakątki Polski: Pobierowo”

  1. MagicMike pisze:

    Ciekawa historia, takie ciekawostki o miejscowościach sprawiają, że potem, odwiedzając te miejsca, patrzy się na nie inaczej:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>