Muzea Krasnobrodu

Roztoczański Park Narodowy to jeden z ciekawszych przyrodniczo kawałków naszego kraju. Pozwala on na uprawianie wielu sportów – kolarstwa czy jeździectwa. To oczywiście także doskonałe miejsce na piesze wycieczki. Na Roztoczu znajdziemy też wiele miast i miasteczek, gdzie zobaczymy liczne zabytki, muzea, restauracje czy kawiarnie. Jednym z takich miast jest Krasnobród, który przyciąga do siebie także zalewem, który znajduje się praktycznie w centrum tej miejscowości. A na dodatek baza noclegowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Krasnobród może zaproponować noclegi m.in. w ośrodkach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych czy pokojach i domkach na wynajem.

Jedną z atrakcji miasta jest Muzeum Wieńców Dożynkowych, gdzie zobaczyć można dużą kolekcję ręcznie wykonanych wieńców, pochodzących z całego Roztocza i nie tylko. Wiele z zebranych tu wieńców ma bardzo nietypowe kształty oraz sposób wykonania, niespotykane podczas typowych dożynek. Muzeum Wieńców Dożynkowych w Krasnobrodzie działa przy sanktuarium maryjnym oraz klasztorze, a znajduje się w drewnianym budynku na Placu Klasztornym. Obok możemy też odwiedzić Muzeum Etnograficzne oraz kościół. Warto też zobaczyć ten kościół oraz klasztor. Wybudowane one zostały w latach 1690-1699, na polecenie Marysieńki Sobieskiej (wtedy jeszcze przed ślubem z polskim królem), jako wotum wdzięczności za wyzdrowienie. Obiekty zachwycają swoją architekturą, a także ciekawym wyposażeniem we wnętrzu. Można tu podziwiać m.in. chrzcielnicę, barokową ambonę, kilka obrazów i pięć różnych ołtarzy. W głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Znajdują się tu także XX-wieczne organy. W pobliskim klasztorze, na parterze, znajduje się także Muzeum Sztuki Sakralnej, któremu towarzyszy wystawa z Ziemi Świętej. Warto też odwiedzić pobliską Kalwarię Krasnobrodzką, która znajduje się tuż za murami klasztoru. Powstała ona na początku lat 80. i znajdziemy tu nie tylko stacje drogi krzyżowej, ale też centralną stację Zmartwychwstania Pańskiego.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>