Augustów – historia miasta

Augustów to miasto leżące na północno-wschodnim krańcu Polski, w województwie podlaskim. Jest siedzibą powiatu i gminy. Miasto leży na szlaku tranzytowym, który łączy Europę z krajami nadbałtyckimi i skandynawskim. Jest jednym z bardziej atrakcyjnych ośrodków turystycznych w tym regionie. Latem odwiedzają go rzesze turystów – wodniaków, plażowiczów i miłośników kąpieli oraz tych których kusi Puszcza Augustowska. Do końca XIII wieku tereny miasta należały do ziem zamieszkiwanych przez Jaćwingów. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1496 roku. W 1526 roku powstała tu karczma wystawiona przez Radziwiłła na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Prawa miejskie miasto otrzymało w maju 1557 roku. W 1570 roku powstało starostwo augustowskie. Historia miasta była burzliwa. Od połowy lat dwudziestych XX wieku Augustów stał się znanym letniskiem. Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska.

Znajdują się tu złoża borowiny, a w okolicy miasta źródła wody mineralnej. Na terenie Augustowa znajduje się kilka sanatoriów, w których leczy się między innymi choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby naczyń obwodowych. Uzdrowisko Augustów posiada park zdrojowy i zakład przyrodoleczniczy. Jeśli chodzi o walory turystyczne to są one związane głównie z położonymi w pobliżu jeziorami. Są usytuowane tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, są plaże i inne atrakcje turystyczne między innymi tor do jazdy na nartach wodnych czy statki wycieczkowe. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów i różnych imprez w tym plenerowych. Augustów to też wiele zabytków w tym między innymi Kanał Augustowski uznany za pomnik historii, Stara Poczta, Budynek Zarządu Portu, Kamienica przy rynku z 1800 roku, kilkanaście kamienic z przełomu XIX i XX wieku, Dworzec Kolejowy, Kościół MB Częstochowskiej, cmentarze np, Cmentarz Parafialny z początku XIX wieku, Kaplica Grobowa Truszkowskich z 1832 r, Cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej. Warto również zobaczyć bazylikę i bulwar. Miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Jest dużo sklepów, są augustowskie miejsca noclegowe i dobra baza gastronomiczna. Pokój można wynająć w różnej cenie i o różnym standardzie. Są liczne pensjonaty, pokoje gościnne, kwatery. Można zamówić pokój z wyżywieniem lub bez. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>